Zwierzyniec i jego atrakcje

Zwierzyniec i okolice warto zobaczyć ze względu na przyrodnicze i historyczne atrakcje: piękne krajobrazy Roztocza, dziko żyjące koniki polskie, kościół na wyspie, ale także atrakcje turystyczne: spływy kajakowe, trasy rowerowe. Warto tu przyjechać na wakacje, długi, albo i krótki weekend.

Historia

Zwierzyniec powstał w 1593 roku na terenie Ordynacji Zamojskiej. Na początku XVII wieku funkcjonował jako letnia rezydencja rodziny Zamoyskich. Zalążkiem osady był dwór myśliwski zbudowany nad stawem. Niedaleko dworu funkcjonował ogromny zwierzyniec, czyli ogród zoologiczny otoczony 30-kilometrowym parkanem. Trzymano w nim między innymi jelenie, sarny, łosie i dziki. W ogrodzie, na wodzie stał pałacyk letni (Lusthaus) należący do Gryzeldy z Zamoyskich Wiśniowieckiej, matki króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. W 1773 ordynat, Jan Jakub Zamoyski, urządził w Zwierzyńcu fabrykę porcelany i mydła. W 1812 do Zwierzyńca została z Zamościa przeniesiona siedziba Ordynacji Zamojskiej. W XIX wieku działał tu tartak, browar, fabryka posadzek, fabryka bryczek, fabryka maszyn rolniczych, hotel z restauracją, a nawet sąd gminny okręgowy. 
Podczas II Wojny Światowej hitlerowcy utworzyli w Zwierzyńcu obóz dla ludności wysiedlanej z Zamojszczyzny, w tym wielu Dzieci Zamojszczyzny. Osadzono w nim około 24 tysiące więźniów, w tym 7 tysięcy dzieci. 2 lutego 1944 roku okupacyjne oddziały niemieckie dokonały publicznej egzekucji ulicznej na placu targowym w Zwierzyńcu. W 1990 Zwierzyniec uzyskał prawa miejskie.  

Więcej >